Video z 26. ročníku ke koukání zde. ∴ Více na stránce Nejnovější zprávy.
Nejnovější zprávy
CSUT
Proběhlé pochody 26. ročníku
Pokořitelé
Brna
Videoklip
Běž
2021
bvvs[@]vyskovnice[.]cz
Brněnské vokruch vokolo štatlu


S Korýši okolo Brna - pochod 2002

Usilovnou chůzi podpořenou kvalitním vytrvaleckým projevem byli rozhodnuti předvést mnozí z účastníků pochodu okolo Brna zorganizovaného opět bratrstvem Korýšů v rámci festivalu zábavy v Brně. Rojení nabuzených včel připomínal kolem dvacáté hodiny v pátek 7.června prostor konečné zastávky šaliny v Modřicích, kde byl opět začátek a konec stokilometrové promenády.Vybavena mapami, obsáhlými pokyny, obtěžkána batůžky s poživatinami všeho druhu a s dalšími nezbytnými proprietami vydala se jako první dvacetičlenná pospolitost chodců nejprve způsobně v houfu vstříc nástrahám, které je čekaly na veledlouhé pouti. Se soumrakem dne v rozbahněných polích před Sokolnicemi se tento předvoj dobyvačné výpravy posléze roztrhal a tempo začala určovat netrpělivá šestice chrtů rozdílného věkového složení, jež chtěla naservírované jim kilometry pozřít co nejdříve. Tři mladíci a tři veteráni drželi basu následující tři hodiny pospolu a půlnoc je zastihla u Muchovy boudy na Říčkách. Tma se již v těchto lesních prostorách dala krájet a osamělý pěšák bez baterky byl okamžitě odsouzen k roli bludného Holanďana. Pobledlá luna se pouze loudala noční oblohou pokrytou mraky na rozdíl od potící se družiny, jejíž tempo, bylo velice svižné.

Kontrolní bod v Bílovicích na 36 kilometru okupovala vysoká blonďatá Korýška, která opovrhla spánkem spravedlivých a obětavě napájela žíznivá již nočňátka pintou teplého čaje ve svém nočním pojízdném bufetu. Při zdolání turistického maratónu se prohnalo již pouze čelní kvarteto spěchavců nočním Útěchovem, který byl zdolán před třetí hodinou. Profesor rychlé chůze, kterou by mohl směle také vyučovat, tak se začal jevit 46-letý Brňan Jiří Vala, neboť jeho již více než 270 stovek úspěšně zdolaných skýtalo jistotu, že mezi turistickými dobyvateli Brna nebude rychlejšího chodiče. Po více než osmi hodinách poctivého úsilí při rozbřesku nového dne zdolali nejvytrvalejší poutníci padesátý kilometr v České a spěchali k dalšímu kontrolnímu stanovišti v Jinačovicích. Pomalí kontrolní korýši sem však dosud v té době nedorazili a úderné družstvo proto vyrazilo dobýt studánku u Tří křížů, neboť mu hrozil kolaps z nedostatku vhodných tekutin. K sedmé hodině ranní se začal vlády nad dnem nekompromisně ujímat vládce Medard a ke slovu tak přišly do té doby pečlivě uschované pláštěnky a pršipláště. Hrad Veveří před osmou hodinou ještě oplýval tichem a klidem a nic nenasvědčovalo tomu, že by se i zde měly odbývat velkolepé hradní slavnosti.

Nejen postavou vyčnívající Vala dal hned za hradem vale dvěma vytrvalým mladíkům, kteří mu do té doby výtečně sekundovali a stoupání k Ríšově studánce téměř vyběhl. Jediným, kdo se ho dokázal za deště s úporností klíštěte udržet, byl tajemný šedivý tatranský vlk 64-letý Kvetoslav Luntzner z Popradu. Tato vrcholová dvojička neustále zvyšovala vzornou spoluprací náskok před ostatními snaživci a na další kontrolním bodě na Masarykově okruhu již měla úctyhodný čtyřicetiminutový náskok. Bezproblémový posun vpřed zakončili tito výtečníci dobytím podmáčené Bobravy a cílové Modřice je z jejich dlouhého výletu přivítaly něco po třinácté hodině. Stokilometrový „walking“ trval v jejich provedení výsledných necelých 17 hodin rychlého pohybu. S padesátiminutovým zpožděním jako třetí do cíle doklopýtal další starý pes Pavel Košťál z Brna, který si stovku vyzkoušel znovu po dlouhých dvaceti letech. Potom se v cílové metě objevila mladá zástupkyně Korýšů Olga Zrzavecká, která s graciézností mladé dámy podala jasný důkaz o své obdivuhodné kondici. Jako další se z namáhavé cesty vraceli s rozdílnými časovými rozestupy a s neskrývanou již únavou zbývající úspěšní aktéři mnohahodinové turistické zábavy. Ze 78 odstartovavších se v limitu 24 hodin prodralo do cíle ne více než 15 vytrvalců. Byl mezi nimi i 76-letý mistr turistiky Brňan Blahoslav Kříž, který tak nečekaně úspěšně hájil barvy chodců při loňském 48-hodinovém ultramaratonu v brněnské Zetce, kde bez absolutního odpočinku dokázal „namotat“ 238 kilometrů, což je při jeho věku výkon před, kterým je nutno smeknout. Akce byla sympatickým příspěvkem k festivalu zábavy v Brně a za odvedené organizační úsilí si zasluhují Korýši velkou pochvalu.

Pavel Košťál.


BVVŠ pořádá

za podpory

Partneři BVVŠ: